Post Inicjatywy Las Młochowski z Facebooka z 04.10.2024.
📣Ten fragment debaty o lasach wokół Warszawy pokazuje, na czym polega spór strony społecznej i samorządowej z Lasami Państwowymi. Społecznicy i samorządowcy wskazuję na specyfikę obszaru: ogromne zaludnienie, niską lesistość, żyzne siedliska i domagają się objęcia całego Nadleśnictwa Chojnowskiego kategorią lasów o wiodącej funkcji społecznej🌳🫎 👩🏫 „Rozmawiamy o lasach jako o całych kompleksach, a nie o pojedynczych oddziałach leśnych. Żeby nasz cel został spełniony – żeby lasy pełniły funkcję klimatyczną, wodochronną i rekreacyjną” – mówi Joanna Kowalczyk radna Michałowic i działaczka sąsiedzkiej Inicjatywa Leśna Utrata 🐎🌳 Widać też przykłady manipulacji do jakich uciekają się pracownicy Lasów Państwowych, proponując w trakcie negocjacji wyjęcie spod gospodarki surowcowej terenów już chronionych, młodników, obszarów po wyrębach, na których drzewa być może kiedyś dopiero wyrosną🧒🤦♂️
LASY SPOŁECZNE - NADLEŚNICTWO CHOJNÓW.
💚 🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳🌳 💚
Przypominamy, iż w ramach prac zespołu ds. lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Warszawa osiągnęliśmy konsensus co do granic obszaru. Cały obszar leśny Nadleśnictw Chojnów zyskał status lasu o wiodącej funkcji społecznej (LOWFS). Zwracamy jednak uwagę, iż sednem sprawy są zasady gospodarowania (tutaj brak konsensusu) w danym lesie, niestety samo posiadania statusu LOWFS nie chroni go przed wyrębami 🪓🪓🪓🪓🪓🌳🌳🌳
👉 Proces dotyczący zasad gospodarowania w lasach o wiodącej funkcji społecznej w Nadleśnictwie Chojnów został przedłużony na prośbę MKIŚ do 8 listopada.
👉 Na ostatnim spotkaniu zespołu ds. wokół Warszawy 15 października nie osiągnięto konsensusu jeśli chodzi o sposoby prowadzenia prac w lasach nadleśnictwa.
Dlaczego nie doszło do konsensusu ?
Leśnicy zaproponowali do wyłączenie z gospodarki produkcyjnej tylko fragmenty lub niewielkie obszary nadleśnictwa ( w sumie 15 % powierzchni ), z czego znaczną część stanowią obszary pozbawione dojrzałego lasu, tereny gdzie do tej pory i tak gospodarka leśna nie była prowadzona lub była prowadzona w mocno ograniczonym zakresie ( np. strefa A i B lasów uzdrowiskowych, teren bagienny - dolina rzeki Małej, zarośla przy korycie rzeki Czarnej, strefa całorocznej ochrony gatunkowej, obszary młodników do 30 lat ). Natomiast zdecydowaną większość tj. 74% obszaru pozostawiono w strefie modyfikacji, co oznacza iż większość dojrzałego drzewostanu będzie wycinana tak jak to było dotychczas.
🪓 🌳"W propozycji Lasów Państwowych obszary mające pełne uzasadnienie do objęcia ich najwyższą formą wzmocnienia funkcji społecznej według kryteriów Ogólnopolskiej Narady o Lasach, zostały rażąco niedoszacowane pod względem wartości społecznej... Przedstawione uzasadnienia dla proponowanych zasad gospodarowania są niespójne i opierają się wyłącznie na argumentach dotyczących zasad hodowli lasu w celu maksymalizacji produkcji drewna"
🌳🌳 Strona społeczna skupiona wokół koalicji Porozumienia Inicjatyw Lasów Chojnowskich (PILCH) domaga się zmiany podejścia do lasu, pożegnania krajobrazu produkcyjnego w rytmie rębni i trzebieży. Dzisiaj już blisko 1/3 naszych lasów stanowią młodniki i „puste polany” po zrębach, uprawy leśne, a nie lasy o wysokich wartościach krajobrazowych. Nasz postulat jest prosty. Oczekujemy iż to co zostało z naszych lasów czyli obszary z dojrzałym lasem zostaną zachowane w nienaruszonym stanie. Wszelkie prace prowadzone w lasach o wiodącej funkcji społecznej powinny zostać podporządkowane celom społecznym, a nie produkcyjnym jak to było dotychczas.
👉 Całość stanowiska PILCH wobec propozycji NCH przedstawiliśmy na spotkaniu podsumowującym prace zespołu ds. lasów wokół Warszawy dnia 15.10.2024 ( treść załączamy do postu)
👉 28 października jako koalicja PILCH zagościliśmy w siedzibie nadleśnictwa. Spotkanie odbyło się na prośbę Ministerstwa. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy nasz „klucz” dla prowadzenie prac w Nadleśnictwie Chojnów, w ramach dookreślonych kategorii ONOL (zarys klucza po raz pierwszy zaprezentowany został 15.10 na spotkaniu zespołu w Urzędzie Wojewódzkim ). Propozycję oparliśmy o najmniejsze jednostki podziału leśnego czyli wydzielenia, w ten sposób każdemu z blisko 4 tys. wydzieleń przypisaliśmy właściwy naszym zdaniem sposób gospodarowania.
Mapa powstała dzięki wsparciu Natural Forest Foundation , a prezentację koncepcji opracował Sławek Kubisa z Inicjatywa Leśna Utrata. Koncepcja naszym zdaniem stanowi precyzyjny przekład ustaleń Ogólnopolskiej Narady o Lasach, odzwierciedla specyfikę lasów nadleśnictwa, fragmentarycznych i poprzecinanych siatką rębni, a przede wszystkim jasno definiuje oczekiwania społeczne. Daje też nadzieję na wypracowanie właściwego rozwiązania, adekwatnego do potrzeb społecznych.
👉 A jeśli chodzi o % w odniesieniu do kategorii podstawowych to nasza aktualna propozycja wygląda następująco :
Wyłączenia 70,91% 7078 ha
Ograniczenia 19,72% 1968 ha
Modyfikacje 9,37% 935 ha Razem 100% 9981 ha
( na poziomie szczegółowym natomiast: Wyłączenia 60,68% 5550 ha, Wyłączenia częściowe 20,48% 2044 ha, Ograniczenia ONOL 3,32% 331 ha, Ograniczenia w młodnikach 6,16% 615 ha, Modyfikacje 9,37% 935 ha 100,00% 9981 ha )
🌳 Warto odnotować fakt, że podczas spotkania uzyskaliśmy akceptację ze strony NCH w sprawie pielęgnacji młodników.
👉 W trakcie dyskusji zwróciliśmy uwagę, iż by lasy społeczne nie stały się wydmuszką to należy zapewnić systemowe rozwiązania organizacyjne na poziome kraju. Wniosek w tej sprawie złożymy do MKIŚ. W naszej opinii konieczna jest odrębna komórka organizacyjna (być może w ramach struktury LP) do spraw lasów społecznych, która na nowo sformułuje cele i zasady pracy w tego typu lasach.
👉 W spotkaniu uczestniczyła szeroka reprezentacja naszego Porozumienia Inicjatyw Chojnowskich. Obecne były reprezentacje samorządów Piaseczna, Tarczyna, Michałowic i Brwinowa, a także członek IBL.
🌳 Co dalej z procesem ? Kiedy kolejne spotkanie ?
W tej chwili czekamy na propozycje Nadleśnictwa Chojnów, która ma być oparta o przedstawiony przez nas koncept.
👉 Czy konsensus jest możliwy ?
Nie on jest naszym celem wiodącym. Naszym celem jest niezmienie ochrona społecznie cennych kompleksów przed kolejnym wycinkami, które już są rozpisane na rok 2025. Nie ma naszej zgody na wycinki w ostatnich fragmentach starolasów, w lasach wodochronnych , w cennych i urokliwych siedliskach przyrodniczych jak łęgi czy grądy.
Nie zadowolą nas wątłe fragmenty wyłączone z pozysku, to nie będzie las dla ludzi, dla przyrody i dla klimatu! Oczekujemy, iż planowane na 2025 r. prace zostaną wstrzymane do czasu ukonstytuowania lasów społecznych. Przypominamy, iż lasy społeczne -by móc pełnić swoją rolę - to nie wydzielenia społeczne, to całe obszary wolne od gospodarki produkcyjnej l, oczywiście z zapewnieniem bezpieczeństwa czy drewna na opał dla lokalnej społeczności.
Nasze Lasy w tej chwili są traktowane przedmiotowo , jak „dojna krowa” by dać jak najwięcej drewna i to się musi zmienić!