Ministr dopravy je CYKLISTA (Rozhovor - I. díl)

time7 mo agoview3 views

Stačí to, aby se něco změnilo? Martin Kupka už několikrát avizoval, že kolo ve městě je budoucnost, myslel to ale vážně? Jakou roli opravdu hraje stát při podpoře cyklodopravy? Je vůbec možné zlepšit podmínky pro kola v centrech měst? Agrese mezi motoristy a lidmi na kolech je obrovská. Sdílená zóna mezi chodci, cyklisty a motoristy - zlo, nebo má ambici vyřešit spory? Neměli by si motoristé pravidelně obnovovat znalosti nových pravidel? A co projektanti? Měli by sednout na kolo a zjistit, co vlastně z kanceláře navrhli?

Klíčové myšlenky z rozhovoru s ministrem dopravy o cyklistice, zejména v městském prostředí:

Význam cyklistiky: Ministr vnímá cyklistiku jako důležitý dopravní prostředek budoucnosti, a to i v městském prostředí. Zdůrazňuje potřebu vytvářet základní podmínky pro cyklisty, jako jsou stojany na kola na nádražích. "My jsme začali tím, že na nádraží i na nová nádraží, která nebyla vybavená například stojany na kola, tak teď už tam stojany jsou."

Výzvy v infrastruktuře: Ministr uznává, že budování samostatné infrastruktury pro cyklisty je v historických městech náročné. Jako příklad dobré praxe zmiňuje Barcelonu, kde se podařilo skloubit zájmy motoristů a cyklistů. "Dobrým Příkladem je Barcelona, kde investovali velké peníze do toho, aby i z Velkých bulvárů udělali místa, kde se opravdu daří skloubit zájem motoristů, zájem cyklistů v oddělených pruzích..."

Vztahy mezi motoristy a cyklisty: Ministr upozorňuje na napjaté vztahy mezi motoristy a cyklisty, které vnímá jako "Monteků a Kapuletů". Podle něj je pro motoristy přítomnost cyklistů na silnicích vnímána jako rizikový faktor, i když to neodpovídá statistikám nehodovosti. Stejně tak cyklisté vnímají motoristy jako hrozbu. "Mezi těmi dvěma skupinami je taková nevraživost... Napadá mě jedno vysvětlení, možná všechny ty předchozí kampaně, často vyhrocené za konkrétní změny, místo toho, aby přispěly k tomu, že ty dvě skupiny se vlastně budou vnímat mnohem smířlivěji..."

Sdílené zóny: Ministr vnímá sdílené zóny, kde mají chodci, cyklisté i motoristé podobná práva, jako jedno z řešení pro zklidnění dopravy a zlepšení vzájemné tolerance. "...sdílená zóna, která je důležitou inspirací ze zahraničí a která přesně je důležitým vkladem, jakoby jiným pohledem na věc, jiným pohledem na provoz, může přesně do té atmosféry vnést větší míru vzájemné tolerance..."

Osvěta a vzdělávání: Ministr zdůrazňuje důležitost osvěty a vzdělávání jak pro motoristy, tak pro cyklisty. Navrhuje ukazovat řidičům, proč cyklisté někdy jezdí "nestandardně", a zdůrazňovat závažnost následků nehod pro všechny zúčastněné. "My jsme právě kvůli tomu vlastně otevřeli ten náš kanál Městská cyklistika, kde bychom chtěli i řidičům ukazovat, proč děláme například to, že jedeme prostředkem pruhu, že to není jako z důvodu toho, že bychom chtěli někoho zdržovat, ale že je tam to reálné riziko..."

Empatie a ohleduplnost: Ministr apeluje na vzájemnou toleranci a ohleduplnost všech účastníků silničního provozu. " ...všichni, jak jsme v tom veřejném prostoru, všichni řidiči i všichni neřidiči, bychom si víc měli uvědomovat, že máme brát ohled na ty ostatní..." Závěr:

Ministr vidí cyklistiku jako důležitou součást dopravy budoucnosti. Problémem jsou ale napjaté vztahy mezi motoristy a cyklisty, a proto zdůrazňuje potřebu osvěty, vzájemné tolerance a ohleduplnosti.

Loading comments...